Vi plockade en hel del apelsiner när vi besökte några vänner med apelsinträd i helgen (vi har också ett, men det ger tyvärr inte så mycket frukt). Och man måste ju göra något med dem. Så igår gjorde vi färskpressad mörk apelsinläsk.
Det var inte meningen att den skulle bli mörk, men vi hade bara brunt socker hemma, så det fick bli så. Jag tycker faktiskt att det bruna sockret gav den en lite mer vuxen smak.
Ursprungsreceptet kommer från Delikatesser, och jag gillar att var och en kan justera sötman efter smak, antingen direkt i glaset eller i tillbringaren (jag föredrar min läsk ganska syrlig).
Färskpressad mörk apelsinläsk: (liten sats, för två personer)
- Saft från 2 pressade apelsiner
- 2 dl vatten
- Sockerlag (koka lika delar vatten och brunt socker tills sockret har lösts upp)
- Massor av is
Blanda bara ihop allt i en tillbringare, superenkelt. Smaka av med sockerlagen tills det känns lagom, antingen i tillbringaren eller direkt i glaset om man vill ha olika sötma. Det som blir över av lagen kan förvaras i en flaska i kylen, den håller ganska länge.
Du kanske också är intresserad av…
– …att baka med hela familjen
– …ett riktigt gott glöggrecept
– …att prova en ny sort av glögg
Zemanta